Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (10)

Autor: Ján Zavacký | 1.9.2013 o 6:08 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  928x

V desiatom článku Exaktného dôkazu etc. sa zaoberám tým, ako sa mení základný monetaristický finančný systém na rozvinutý, v ktorom už nie je možné dodržať parametre a hlavne rýchlosť hospodárskeho rastu tak, aby bola blízka rýchlosti pribúdania množstva peňazí.

Pprvý mechanizmus, ktorý v tejto fáze ničí peňažný systém je mechanizmus tvorby dlhu na základe splácania úrokov. Ide o to, že časť úrokov, ktoré splatíme, následne v obehu chýba. To ale vytvára deflačný efekt, ktorý je v súčasnej ekonomickej kultúre považovaný za neprípustný. Preto sa musia dostať naspäť do obehu a to sa dá len novým požičaním a teda dlhom. Výsledkom sú rovnaké účinky, ako pri inflácii, teda zväčšovaní množstva používaných peňazí.

Druhým mechanizmom je záchrana upadajúcej ekonomiky a sociálneho zmieru pomocou vytvárania ľubovoľného množstva nových peňazí, ktoré si situácia vyžaduje. Takýto vývoj je neudržateľný a po neurčitej dobe finančný systém prepukne do hyperinflácie, alebo platobnej neschopnosti subjektov trhu. Hyperinflácia, na rozdiel od inflácie, je predovšetkým psychologický jav. Je stratou dôvery v menu, tedo v to, že za rovnakú sumu nakúpite na druhý deň približne rovnaké množstvo tovarov. Každý sa snaží takýchto peňazí zbaviť a neprijímať nové.

Platobná neschopnosť, alebo bankrot znamená, že účastník trhu nie je schopný splatiť svoje finančné záväzky, čím spôsobí v zadlženej ekonomike sériu a lavínu ďalších bankrotov. Tým sa rozpadáva nielen finančný systém, ale aj hospodárstvo.

Adresa článku :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_4.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?