Globálna ekonomická hyperkríza. (6)

Autor: Ján Zavacký | 22.3.2013 o 11:30 | (upravené 6.9.2014 o 8:52) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  555x

Prečo musí hyperkríza pokračovať?  Pretože kríza je riešením krízy a hlavne jej príčin.

   Keď mám byť trochu konkrétnejší, tak príčiny terajšej krízy sa neodstránili, ale prehĺbili a prehlbujú. To znamená, že finančný systém a plytvanie, alebo dokonca hazard na dlh pokračujú a zväčšujú sa.  A odstrániť po dobrom sa to ani nedá.  Čokoľvek urobíme, krízu prehĺbime. My ale urobíme to, že ťažším prejavom sa budeme vyhýbať do poslednej chvíle a to prudší a ničivejší dopad to nakoniec  bude mať.

   Najzreteľnejší na hyperkríze  je dlh. Ale okrem toho je tu ešte jeden málo zreteľný jav a to je postupný degeneračný efekt. Kvôli nemu hyperkríza bude trvať dlhšie, ako iné veľké krízy.Tento efekt podmieňuje hlavne kontrolovaná menová expanzia - emisia novej meny, ktorá umožňuje záchranu krachujúcich subjektov a tým prejavy krízy oslabuje. Emisiou sa ale vytvárajú nové dlhy a nové neefektívne činnosti, čo vedie neskôr k ešte väčším problémom a hrozbe ešte hlbšej krízy. Tieto ťažšie fázy nakoniec aj tak prepuknú. 

   Dávky nových peňazí pri dlhodobej menovej expanzii začnú postupne znižovať hospodársky rast - degenerujú ho a to degeneráciou zdravých a objektívne nekompromisných ekonomických vzťahov. Nie plynule, ale v neurčitých vlnách. Od veľkosti menových dávok záleží, či bude degenerácia trvať roky, alebo desaťročia. Keď sa priblíži rast k nule, niektorá poklesová vlna ho dostane pod nulu a teda do úpadku. Umelé peniaze budú síce brániť prudkému prepadu, ale súčasne budú úpadok postupne prehlbovať a potenciál prudkého prepadu umocňovať. Ďalšia dávka umelých peňazí môže dokonca zodvihnúť hospodársky rast nad nulu, ale stále rýchlejšie a stále častejšie ho stlačí naspäť. Takto sa bude hospodársky rast udržovať v okolí nuly. Časom ale musia byť dávky nových peňazí vyššie a vyššie. Dosiahnutie rastu sa stane nemožné a neskôr aj udržanie stagnácie. Začne zrýchľujúci úpadok a ten sa bude tiež prehlbovať v nerovnomerných vlnách.

   Príčinou tohto úkazu je vlastnosť umelých peňazí. Na začiatku zväčšovania ich množstva spôsobia zrýchlenie hospodárskeho rastu. Neskôr sa toto zrýchlenie spomalí a ešte neskôr zastaví. Potom začne spomaľovať až na nulu. Nakoniec začne klesať a zastaví sa až po prudkom prepade - závere krízy. Keď sa dostane ekonomika do úpadku, umelé peniaze najskôr úpadok spomaľujú. Postupne ale prestávajú účinkovať a úpadok sa zrýchľuje. V celom tomto procese sa mení zrýchlenie hospodárskeho rastu oboma smermi, ale zrýchlenie emisie umelých peňazí a dlhu len jedným jediným smerom - neustále rastú. Ich rast je exponenciálny. Keďže menový inžinieri, politici a aj verejnosť je posadnutá hospodárskym rastom, nevenujú správnu pozornosť tomuto rozporu. V neurčitej chvíli tento rozpor skončí deflačnou, alebo hyperinflačnou krízou. Obe sprevádza silný hospodársky úpadok.

   Hybnou silou zdravej ekonomiky je zdravý kapitál. Emisiou umelých peňazí sa nahrádza fiktívnym kapitálom. Ten je krytý len dlhom a spôsobuje postupnú degeneráciu ekonomických vzťahov. Faktor dlhu prispieva k degeneračnému efektu tak, že po dlhodobej menovej emisii sú dlhy v ekonomike také veľké, že prijímanie nových dlhov je sťažené a splácanie starých je ťažšie ešte viac. Po strate reálneho-zdravého kapitálu sa stráca aj účinnosť fiktívneho-nezdravého kapitálu. To tlačí ekonomiku do úpadku. Ak sa politici rozhodnú pre hyperinfláciu - enormné emisie meny, týka sa to prakticky len štátneho zadlžovania a nikto už so splatením takéhoto dlhu nebude počítať.

   Štát a politici hospodária s cudzími peniazmi a tak verejný dlh zvyšujú ľahšie a ľahkovážnejšie ako súkromná osoba. Ak vývoj dospeje do neriešiteľnej situácie, politici, ale aj verejnosť sú už pripravení prekročiť s váhaním, alebo bez neho nebývalé až neuveriteľné hranice. Divá jazda začne .....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?