Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (2)

Autor: Ján Zavacký | 21.7.2013 o 8:20 | (upravené 14.9.2013 o 19:26) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1107x

V druhom článku Exaktného dôkazu etc. sa zaoberám základnými definíciami, pojmami a vysvetlivkami. V mnohých pojmoch vládne chaos a to často vedomý, aby verejnosť vedela o peňažnej politike čo najmenej a hrala hru pre tých, čo sú pri moci, alebo plánujú sa tam predrať. To nie je konšpirácia. Stačí si len všímať, pre koho tí ľudia pracujú a kto ich darčeky a sľuby nakoniec zaplatí. Súčasnú politickú ekonómiu určujú dve teórie, ktoré sa vyvinuli v dogmatickú ideológiu. Sú to fiškalizmus (terminus technicus pre Keynesiánsku teóriu) a monetarizmus. Ich vznik nemôžeme odsudzovať, ale ich dnešný fanatizmus a mocenský dogmatizmus hraničia s choromyseľnosťou.

Obidve teórie sú zhubné, čo preukáže blízka budúcnosť. Ja si ale všímam predovšetkým monetarizmus, pretože ten vznikol ako oponentúra fiškalizmu a namiesto jeho vytlačenia sa napokon spojili v zhubnej polototalitnej jednote sebadeštrukcie.

Podstatou monetaristických systémov je zväčšovanie množstva peňazí. To má slúžiť na stabilitu cien a tým údajne na rýchlejší hospodársky rast. Ak je inflačný rast cien stabilitou, tak potom "Česť práci!".

Podstatou fiškalizmu je zvyšovanie výdavkov štátu, čo by malo údajne tiež viesť k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu. V určitých situáciách to môže naozaj dočasne pomáhať, ale keď sa to prijme ako dogma pre neustále zachraňovanie rastu, musí to len a len zlyhávať.

Výsledkom tejto ekonomickej ideológie je postupná degenerácia ekonomického systému, spomaľovanie jeho prirodzeného tvorivého fungovania a nakoniec úpadok. Spočiatku pomalý, ale na konci prudký. My sa teraz nachádzame niekde medzi týmito dvoma fázami. Blízka budúcnosť to bez najmenšieho zaváhania preukáže. Budeme počuť veľké množstvo zdôvodnení a výhovoriek. Je čas, aby verejnosť s informatizáciou akú dnes máme, nepodľahla znovu lákadlám o pohodlnej prosperite. Hodnoty sa tvoria len v drine a pote. Ilúzie bezproblémového rastu na základe rozhadzovania a nejakých samovýkonných mechanizmov nefungujú a nefungovali. Takáto situácia sa opakuje celou históriou vo väčšom, či menšom rozsahu. Na konci je vždy krach. Ale nikdy nebol tak superglobalizovaný, ako tento práve sa rozbiehajúci.

Opäť pre záujemcov :  http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_12.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?