Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (2)

Autor: Ján Zavacký | 21.7.2013 o 8:20 | (upravené 14.9.2013 o 19:26) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1106x

V druhom článku Exaktného dôkazu etc. sa zaoberám základnými definíciami, pojmami a vysvetlivkami. V mnohých pojmoch vládne chaos a to často vedomý, aby verejnosť vedela o peňažnej politike čo najmenej a hrala hru pre tých, čo sú pri moci, alebo plánujú sa tam predrať. To nie je konšpirácia. Stačí si len všímať, pre koho tí ľudia pracujú a kto ich darčeky a sľuby nakoniec zaplatí. Súčasnú politickú ekonómiu určujú dve teórie, ktoré sa vyvinuli v dogmatickú ideológiu. Sú to fiškalizmus (terminus technicus pre Keynesiánsku teóriu) a monetarizmus. Ich vznik nemôžeme odsudzovať, ale ich dnešný fanatizmus a mocenský dogmatizmus hraničia s choromyseľnosťou.

Obidve teórie sú zhubné, čo preukáže blízka budúcnosť. Ja si ale všímam predovšetkým monetarizmus, pretože ten vznikol ako oponentúra fiškalizmu a namiesto jeho vytlačenia sa napokon spojili v zhubnej polototalitnej jednote sebadeštrukcie.

Podstatou monetaristických systémov je zväčšovanie množstva peňazí. To má slúžiť na stabilitu cien a tým údajne na rýchlejší hospodársky rast. Ak je inflačný rast cien stabilitou, tak potom "Česť práci!".

Podstatou fiškalizmu je zvyšovanie výdavkov štátu, čo by malo údajne tiež viesť k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu. V určitých situáciách to môže naozaj dočasne pomáhať, ale keď sa to prijme ako dogma pre neustále zachraňovanie rastu, musí to len a len zlyhávať.

Výsledkom tejto ekonomickej ideológie je postupná degenerácia ekonomického systému, spomaľovanie jeho prirodzeného tvorivého fungovania a nakoniec úpadok. Spočiatku pomalý, ale na konci prudký. My sa teraz nachádzame niekde medzi týmito dvoma fázami. Blízka budúcnosť to bez najmenšieho zaváhania preukáže. Budeme počuť veľké množstvo zdôvodnení a výhovoriek. Je čas, aby verejnosť s informatizáciou akú dnes máme, nepodľahla znovu lákadlám o pohodlnej prosperite. Hodnoty sa tvoria len v drine a pote. Ilúzie bezproblémového rastu na základe rozhadzovania a nejakých samovýkonných mechanizmov nefungujú a nefungovali. Takáto situácia sa opakuje celou históriou vo väčšom, či menšom rozsahu. Na konci je vždy krach. Ale nikdy nebol tak superglobalizovaný, ako tento práve sa rozbiehajúci.

Opäť pre záujemcov :  http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_12.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?