Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (3)

Autor: Ján Zavacký | 22.7.2013 o 15:20 | (upravené 14.9.2013 o 19:27) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1020x

V treťom článku Exaktného dôkazu etc. poukazujem na základné rozpory a nesúrodosť teórie monetarizmu, čo sa dá pomerne ľahko preukázať jednoduchou logickou konštrukciou. Ak si ktokoľvek požičia peniaze kvôli zvýšeniu svojho ekonomického výkonu, musí počítať s tým, že ich musí vrátiť. No a toto vrátenie musí spôsobovať vo chvíli splácania obmedzenie disponibilných finančných prostriedkov. Teda nevyhnutne sa musí obmedziť spotreba, či investície každého, kto vracia požičané. Toto platí pre jednotlivý subjekt trhu, alebo pre otvorený ekonomický systém.

Takto to vnímal aj predchodca monetarizmu I.Fischer v diele Teória deflácie dlhu. Nešťastné dielo v nešťastnej dobe (1933). Neuvedomil si, že jeho predstava sa týka uzatvoreného ekonomického systému a ten môže byť aj poctivý a racionálny. V takom systéme je každý dlh úsporou niekoho iného. Ak ten dlh niekto spláca, tak jeho veriteľ môže začať míňať. A k žiadnej deflácii nedochádza.

Dnešný svet je ale otvorený ekonomický systém. Ak si niekto predstavuje, že môže splácať pôžičky bez akéhokoľvek obmedzenia spotreby,či investícií, uvažuje scestne a snaha o vyhnutie sa takýmto obmedzeniam je cestou k problémom. Svet funguje systémom raz hore-raz dolu a to aj pri spriemerovanom vzostupnom trende. Narušenie tohoto rytmu je narušením prirodzeného chodu vecí a zárodkom nerovnováh, ktoré sa raz nevyhnutne a nekompromisne vyrovnajú. Nezávisle od nášho vedomia.

Čím viac sa vyhýbame nevyhnutnému, tým viac na nás neskôr doľahne. No a presne toto robí monetarizmus. A to tak demagogicky, že aj najlepšie mozgy sa dostávajú na zcestie. Dokonca aj sám autor monetarizmu, M.Friedman nebol schopný rozpoznať blížiacu sa katastrofu a čo horšie, so zrýchľovaním tejto samovražednej jazdy sám súhlasil, hoci sa stále viac vzďaľovala a vzďaľuje jeho prvotnej predstave.

Monetarizmus je blud podobný stredovekému tmárstvu. Davová psychóza. A stále viac sa podobá na boľševické politicko-ekonomické pokusy.

 

Opäť pre záujemcov :   http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_11.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?