Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (6)

Autor: Ján Zavacký | 4.8.2013 o 7:37 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  1078x

V šiestom článku Exaktného dôkazu etc. sa zaoberám vzťahom inflácie a jej schopnosti umorovať dlh. Tento jav sa nazýva monetizácia dlhu a je veľmi nebezpečný, pretože ako všetky javy spojené s infláciou vytvára fikciu, alebo dočasnú viditeľnú realitu. Lenže neviditeľnú realitu dokonale maskuje a keď sa tá prejaví, je už neskoro a všetko viditeľné, čo sa vytvorilo sa zrúti. Je to pyramídová hra, inak aj Ponziho schéma a monetizácia je jediný jav inflácie, ktorý túto schému veľmi názorne ukazuje. V pyramídovej hre prví získavajú a poslední prehrávajú. Všetko! A čo horšie, tých posledných je vždy omnoho viac, ako tých prvých.

Aby mohla peňažná inflácia existovať, musí byť na to použitý bežný ekonomický nástroj a to je dlh. Ďalšou dôležitou podmienkou je opakovanie peňažnej expanzie. Každá peňažná expanzia musí byť väčšia ako tá predchádzajúca. Prečo? Pretože musí vyvolať inflačný rast cien. A ten je základom monetizácie. Ceny rastú. S nimi aj príjmy. Ale pôžička zostáva stále na pôvodnej (nominálnej) hodnote. Tým sa ľahšie spláca.

Vyzerá to pekne. Ale množina klientov je viac-menej konštantná. Keďže pôžičky a dlhy rastú, raz sa množina klientov vyčerpá. A čo horšie, rast dlhov je stále rýchlejší a rýchlejší. Takže to vyčerpanie príde náhle.

Ak teda niekto organizuje monetizáciu vašich úverov a pôžičiek, pripravuje vašu ekonomickú záhubu. Drvivá väčšina z nás to zistí až keď bude veľmi neskoro, ale maličká časť si môže zachrániť svoje možnosti pre ďalší ekonomický život.

 

Adresa článku :   http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_8.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?