Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (7)

Autor: Ján Zavacký | 11.8.2013 o 12:10 | (upravené 11.8.2013 o 12:15) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1134x

V siedmom článku Exaktného dôkazu etc. riešim vzťah tohto dôkazu a vývoj kapitálu. Pojem kapitálu je dnes málo používaný a mnohí by ho najradšej odstránili. Je to zrejme preto, že dnešným dominantným ekonomickým teóriám a praxi nevyhovuje jeho schopnosť zvýrazňovať rozdiel medzi ekonomickou realitou a fikciou. Tým najväčším rozdielom je vnímanie súčasných ekonomických vzťahov za zdravé a schopné generovať hospodársky rast a naopak, že hospodársky rast môže generovať zdravé ekonomické vzťahy. Nemôže a nie je to fikcia. Ako dokazuje rovnica Exaktného dôkazu etc. a jeho tretia dôsledková veta, hospodársky rast je systémom násilne zapojený do ekonomickej autodeštrukcie.

Popis vývoja kapitálu v monetaristickom systéme je trochu zložitejší, ale pre laika si stačí predstaviť empiricky jeho podstatu a tou je rozširovanie množstva peňazí v obehu a zrýchľovanie tohoto rozširovania. Nové peniaze, ktoré sa dostávajú do obehu, nemajú žiadnu hodnotu. Získajú ju až v okamihu uvedenia do obehu a to odčerpaním hodnoty z ostatných peňazí. Samotná skutočnosť, že sa na trh dostane niečo, čo nemá hodnotu je podozrivá. Napriek tomu to funguje. Funguje to preto, lebo účinky sú pomalé a nenápadné. Skôr, či neskôr sa ale negatívne dôsledky nahromadia a prejavia veľkou silou. Stalo sa to desiatky až stovky krát v histórii, väčšinou s lokálnymi dôsledkami, stane sa tak aj teraz.

Kapitál je ekonomickou hodnotou, ktorá môže produkovať ďalšie ekonomické hodnoty. Špecialitou dnešného svetového finančného systému je, že peniaze v znikajú z ničoho a po splatení zanikajú. V takom prípade nemôže ísť o kapitál, teda reálnu hodnotu, ale len o napodobenie kapitálu, teda fikciu.

Ďalšou špecialitou súčasného finančného systému je, že fiktívny finančný kapitál má môžnosť využiť slobodný pseudo-trh, to znamená, že sa uplatňuje vo finančných obchodoch, ktoré fyzická ekonomika vôbec nepotrebuje, ba dokonca je nimi poškodzovaná. Vytvára sa tak finančná fiktívna ekonomika, ktorá je síce málo prepojená na reálnu, ale zato podstatne. To prepojenie je osudové - všetky pohľadávky fiktívnej ekonomiky sú kryté reálnou, ktorá je rádovo 100 krát menšia. Neexistuje žiaden dôvod, aby reálna ekonomika rástla rýchlešie,ako fiktívna. Zato existuje jeden, ktorý ukazuje, že čím je rast fiktívnej ekonomiky väčší, tým viac bude reálna upadať. A to dokazuje Exaktný dôkaz etc.

 

Adresa článku :   http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_7.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?