Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (8)

Autor: Ján Zavacký | 17.8.2013 o 21:27 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  738x

V ôsmom článku Exaktného dôkazu etc. riešim ďalší vývoj základného monetaristického modelu. Tento vývoj má svoje zákonitosti, ktoré sa nedajú exaktne dokázať, len empiricky hodnotiť. Dajú sa hodnotiť rôzne a naozaj sa aj rôzne a individuálne hodnotia. V tomto duchu môžeme využiť opäť prístup samotného autora monetarizmu M.Friedmana s názvom metodologický pozitivizmus. Tento prístup je celkom zaujímavý, pretože tvrdí, že ak ekonomické postupy po dostatočne dlhom využívaní nevedú k žiadúcim výsledkom, môžeme ich  považovať za nesprávne. Žiaľ, málokto sa týmto prístupom riadi a dokonca aj sám autor mal v tomto rezervy.

Horšie je, že keď celý systém skolabuje, jeho ideológovia ani potom neuznajú, že nimi hájená ideológia je nesprávna. Pre ilustráciu si môžeme spomenúť, ako vnímali pád komunistického socializmu jeho ideológovia. Neverili a neveria, že to je výsledok objektívneho zlyhania ich ideológie. A všetky tieto ideológie budú mať svojich pohrobkov, ktorí sa k nim budú vracať znovu a znovu. A znovu presviedčajú a budú presviedčať, že ich systémové úpravy ( v skutočnosti "kozmetické") nám umožnia ovládať objektívne ekonomické, či spoločenské procesy a teda nič nemôže zlyhať v ich riadení. Nepodarilo sa to nikdy v histórii. Nepodarí sa to ani teraz a nepodarí sa to ani nikdy v budúcnosti.

Namiesto toho sa nám môže podariť ale zmúdrenie a už nikdy nekonať proti ekonomickým zákonitostiam.

Mechanizmov oslabujúcich hospodársky rast v monetaristickom systéme je určite viacero. Ja som opísal štyri, ktoré považujem za základné. To vedie nakoniec k potrebe prekonať negatívne tendencie a obvyklým ideologickým postupom v takomto prípade je ešte väčšie posilnenie ideologického prístupu. To dočasne zakryje realitu, ale zvýši negatívnu a deštrukčnú účinnosť takýchto postupov. Neskôr sa to musí prejaviť s ešte väčšou silou a naliehavosťou. Sú príklady z histórie, keď peňažná hyperexpanzia prebehla počas niekoľkých rokov, alebo dokonca mesiacov. Nikdy sa to nevyriešilo bez zrútenia ekonomiky.

 

Adresa článku :   http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_6.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?