Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (9)

Autor: Ján Zavacký | 25.8.2013 o 12:35 | (upravené 25.8.2013 o 12:53) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  526x

V predchádzajúcom článku som sa zaoberal objektívnymi mechanizmami, ktoré spomaľujú hospodársky rast v inflačnom systéme. Na rozdiel od samotného Exaktného dôkazu etc. ich nemožno exaktne dokazovať, len empiricky popisovať. V deviatom článku exaktného dôkazu empiricky stanovujem a exaktne popisujem ďalší, ale už subjektívny mechanizmus, spôsobujúci deštrukciu ekonomiky. Jeho podstatou je zakrývanie skutočného stavu a vývoja finančnej ekonomiky. Na nej stojí a padá celá ekonomika. Toto zakrývanie som nazval kamuflačná inflácia.

Jej podstatou je úprava a ďalšia manipulácia parametrov vyhodnocovania inflačného rastu cien tak, aby vykazovaný rast bol nižší, ako skutočný. Dôvodom je stále ťažšie dosahovanie hospodárskych výsledkov v dôsledku objektívnych brzdiacich mechanizmov, popísaných v predchádzajúcom článku. Samozrejme, že k nim sa môžu pridať aj ďalšie.

Takýmto počínaním sa dosiahne neželaný dôsledok a to zosiľnenie mechanizmov spomaľovania hospodárskeho rastu. Takže ďalším vývojom sa situácia bude zhoršovať rýchlejšie. Tento vývoj v monetaristickom systéme je nenápadný, lebo trvá desiatky rokov. Takže keď sa prejavia dôsledky, takmer všetci sme prekvapení. Podobné situácie sa odohrávajú v celej histórii, ale málokedy trvajú tak dlho. A až v modernej dobe majú príležitosť prejavovať sa stále viac globálne.

Aj v minulosti dochádzalo v inflačných systémoch k zastieraniu reality. Viera v úspech, túžba po zisku a po zotrvaniu pri moci vždy dočasu zvíťazili. Nakoniec ale museli podľahnúť objektívnym zákonitostiam. Pre úplnosť ale treba dodať, že inflačné systémy nevznikali vždy vedome a riadene, ale aj spontánne. Aj v takých prípadoch ale zaúradovala na záver objektívna moc.

Kamuflačná inflácia je vedomé zastieranie skutočnosti. Všetko ale nasvedčuje tomu, že hrozbu dôsledkov takéhoto prístupu si uvedomuje len málokto. Vývoj prináša nové finančné vzťahy, nové ekonomické teórie, nové ideológie a politiky, nové medzinárodné vzťahy. To prináša aj nové pokušenie ovládnuť infláciu. A to zase nové porážky. Obviňovať bankárov z plánovania takéhoto vývoja je ich preceňovanie. Aj oni riskujú. Aj oni budú tratiť. Okrem toho majú podporu v najlepších mozgoch z najlepších univerzít a s najlepšími svetovými oceneniami. Dokonalosť predstihla našu prirodzenosť. A za to budeme platiť.

 

Adresa článku  :   http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_5.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?