Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (10)

Autor: Ján Zavacký | 1.9.2013 o 6:08 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  942x

V desiatom článku Exaktného dôkazu etc. sa zaoberám tým, ako sa mení základný monetaristický finančný systém na rozvinutý, v ktorom už nie je možné dodržať parametre a hlavne rýchlosť hospodárskeho rastu tak, aby bola blízka rýchlosti pribúdania množstva peňazí.

Pprvý mechanizmus, ktorý v tejto fáze ničí peňažný systém je mechanizmus tvorby dlhu na základe splácania úrokov. Ide o to, že časť úrokov, ktoré splatíme, následne v obehu chýba. To ale vytvára deflačný efekt, ktorý je v súčasnej ekonomickej kultúre považovaný za neprípustný. Preto sa musia dostať naspäť do obehu a to sa dá len novým požičaním a teda dlhom. Výsledkom sú rovnaké účinky, ako pri inflácii, teda zväčšovaní množstva používaných peňazí.

Druhým mechanizmom je záchrana upadajúcej ekonomiky a sociálneho zmieru pomocou vytvárania ľubovoľného množstva nových peňazí, ktoré si situácia vyžaduje. Takýto vývoj je neudržateľný a po neurčitej dobe finančný systém prepukne do hyperinflácie, alebo platobnej neschopnosti subjektov trhu. Hyperinflácia, na rozdiel od inflácie, je predovšetkým psychologický jav. Je stratou dôvery v menu, tedo v to, že za rovnakú sumu nakúpite na druhý deň približne rovnaké množstvo tovarov. Každý sa snaží takýchto peňazí zbaviť a neprijímať nové.

Platobná neschopnosť, alebo bankrot znamená, že účastník trhu nie je schopný splatiť svoje finančné záväzky, čím spôsobí v zadlženej ekonomike sériu a lavínu ďalších bankrotov. Tým sa rozpadáva nielen finančný systém, ale aj hospodárstvo.

Adresa článku :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_4.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?