Stručná história budúcej skazy. (1)

Autor: Ján Zavacký | 1.10.2013 o 11:02 | (upravené 2.10.2013 o 20:35) Karma článku: 2,74 | Prečítané:  333x

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka. Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

V Európe sa medzi najväčšie riziká považuje juh Európy. Je to veľký klam. S juhom stoja a padajú aj Francúzsko a Nemecko. S pádom južných krajín sa spustí pád bánk v Nemecku a Francúzsku. Dlžník a veriteľ sú na tom teda rovnako. Nezostáva teda nič iné, len zachraňovať juh za každú cenu. A to sa aj bude diať. Okamžitý kolaps je väčší strašiak ako čokoľvek iné.

A tu prichádzame k niečomu veľmi dôležitému. Zatiaľ sa tomu nikto nevenuje. Ide o Grékov, ale prípadne aj Španielov. Dokedy budú znášať diktát záchrany bez akéhokoľvek zlepšenia? A prečo by malo zlepšenie prísť? Bezhodnotové poukážky, ktoré z neznalosti nazývame peniaze to nemôžu zvládnuť.  Najväčším rizikom pre spustenie fázy prudkého pádu v Európe je práve trpezlivosť Grékov a nie trpezlivosť Nemcov. Nemci zatiaľ netrpia a strach z krízy, ktorý príde aj ku nim bude silnejší ako pocit prílišnej obety pre záchranu iných.

Môžeme teda očakávať vytrvalé zachraňovanie juhu. Prostriedok je jediný. A navyše jednosmerný. Peňažná expanzia. Výsledkom musí byť udržovanie a rozširovanie neefektívnych ekonomických procesov, ktoré musia znižovať možnosti ekonomického rastu v EÚ. Dôsledkom bude postupný posun k deflačnému efektu na základe znižujúcej sa kúpyschopnosti.

Vlády a ECB tak budú musieť reagovať stále väčším množstvom emitovaných peňazí. Budú ale oscilovať medzi defláciou a hyperinfláciou. Nie je iná cesta. Je len otázkou času, kedy obrovský dlh, ktorý takto bude ešte viac narastať niekoho zlomí a spustí tak lavínu bankrotov. Podobný impulz môže prísť ale aj z inej časti sveta.

Samozrejme vo vzdialenejšej budúcnosti je možná aj hyperinflácia. Od tohoto scenára sme ale zatiaľ ďaleko. Takže čakajme a sledujme.

 

 

 

Hlavný zdroj dôkazu :  http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?