Stručná história budúcej skazy. (3)

Autor: Ján Zavacký | 3.10.2013 o 11:25 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  636x

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka.  Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

Situácia s americkým dolárom je principiálne rovnaká ako s EURom a Librou. Rozdielom je len to, že dolár je stále svetovou rezervnou menou. To znamená, že ohromné množstvá dolárov obiehajú po celom svete a ukladajú sa po bankách celého sveta.

Nič to ale nemení na tom, že takmer všetky sú tiež dlhom. Dôležitý je aj celkový dlh USA. Keďže rast tohoto dlhu je 5-6 krát vyšší ako hospodársky rast USA, riziko náhlej platobnej neschopnosti narastá. Môže ju spustiť aj úplne malý účastník trhu. Je to teda rovnaké ako v Európe.

Dolár ako rezervná mena má navyše ďalší problém. Rezervná mena, ktorej hodnota exponenciálne klesá raz musí stratiť dôveru. Také peniaze nikto nikomu nepredá a nikto ich nebude chcieť kúpiť. Riziko hyperinflácie narastá. Držitelia dolárov budú najskôr stále viac umiestňovať svoje peniaze po celom svete do najrôznejších investícií s charakterom bublín. Nakoniec dolár stratí hodnotu a budú musieť nastúpiť tvrdé jednania o spôsobe splatenia dlhu.

Dolár sa teda bude pohybovať medzi defláciou a hyperinfláciou. Pádu dolára sa budú obávať všetci. Vláda, banky, samosprávy, výrobcovia, spotrebitelia i zahraničný držitelia. FED a vláda nemajú iný nástroj a teda inú možnosť, len peňažnou expanziou zabraňovať pádu. Reálny kapitál bez dlhu prakticky neexistuje. Tento stav si vyžaduje stále nové emisie peňazí, ale neumožňuje tieto peniaze stiahnuť späť, pretože ony stav neozdravujú, len vytvárajú drobné ilúzie nad prehlbujúcou sa priepasťou. Ony teda stav zhoršujú. Nezdravých ekonomických vzťahov tak pribúda a tie si vynucujú ešte väčšiu emisiu pseudo-peňazí, ktoré zatiaľ zachraňujú pred okamžitým kolapsom, ale vytvárajú omnoho silnejšie sily pre úplnú deštrukciu finančného systému.

QE teda môže skončiť, ale musí byť nahradené ešte väčším emitovaním a najlepšie pod iným názvom, aby to vyzeralo lepšie. Hospodárstvo USA musí tak nakoniec prejsť do deflácie a záverečného kolapsu. Nič nám neurčí, či sa to zvrtne na hyperinfláciu, alebo lavínu bankrotov. Tá bude hroziť neustále a jej pravdepodobnosť sa zvyšuje exponenciálnym rastom. Už v súčasnosti je pomerne veľká. FED a celý bankový systém môžu ale emitovať ešte stále nesmierne množstvá dolárov a ešte stále sa budú nachádzať záujemci. Samotná vláda je veľkým záujemcom. Akonáhle bude hroziť prudký hospodársky pokles vláda siahne po akomkoľvek množstve nových peňazí. Strach z bezprostredného defaultu bude väčší ako obava s neskoršej hyperinflácie.

Tento proces môže trvať ešte roky. Ale nezvratný default sa môže spustiť aj v priebehu mesiacov. Vylúčiť to nemožno. V každom prípade môžeme očakávať masívnu peňažnú expanziu vzhľadom na skúsenosti s liečením kolapsu Hooverovou administratívou a na  súčasnú ekonomickúj ideológiu zrodenú po tomto kolapse. Ani tzv. reštrukturalizácia dlhov nemôže pomôcť. Tá teraz znamená to isté, ako hociktorý bankrot - oslabenie nadväzujúcich účastníkov trhu a následnú lavínu bankrotov.

 

 

Zdroj popisu zákonitého vývoja finančného systému :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?