Stručná história budúcej skazy. (4)

Autor: Ján Zavacký | 4.10.2013 o 9:38 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  447x

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka.  Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

Japonská ekonomika sa vzpiera zreteľným prejavom inflačného finančného systému už viac ako dve dekády. Zdanlivá remíza vzbudzuje nádeje na obnovu zdravého hospodárskeho rastu. Sú to ale nereálne nádeje. Tak ako v iných centrách svetového finančného systému, aj tu je možná len jediná cesta a to je neustále odvracanie úpadku, až kým sa nevyčerpá účinosť zachraňovania. Potom prudká fáza kolapsu samovoľne prebehne a pokusy zastaviť ho, alebo zmierniť nemôžu mať úspech.

Odvracanie kolapsu sa deje opäť jediným možným spôsobom, ktorý súčasná ekonomická ideológia a technológia má a to je expanzia pseudo-peňazí. Jej úspech v Japonsku závisí na stále aktuálnej možnosti exportovať vyrobený tovar. To sa deje a bude diať aj za cenu zápornej obchodnej bilancie. Krach je väčším nebezpečenstvom ako čokoľvek iné. Napríklad ako omnoho rozsiahlejší krach, alebo hyperinflácia v budúcnosti.

Tento proces musí teda nevyhnutne pokračovať ďalej. Neexistuje ekonomická ani morálna sila na jeho zastavenie. Ekonomickou silou, resp. prostriedkom je zdravý kapitál. Toho nielenže nieto, ale má zápornú hodnotu v podobe mimoriadneho dlhu. Vládneho dlhu vo výške viac ako 2,5 násobku ročného HDP a celkového vo výške 5-6 násobku. Morálnou silou je celospoločenská ochota vzdať sa životného štandardu a začať takmer od nuly. Takáto sila takisto neexistuje. Strach z úpadku je silnejší. Nápravu takejto situácie môžu vykonať len objektívne sily, nezávislé od vedomého počínania. A ony to aj vykonajú - formou krachu.

Možnosť získať reálny kapitál, ktorý by začal tvoriť nové ekonomické hodnoty a pritom splácal obrovský dlh je nulová. Možnosť, že by tento kapitál mohol konkurovať v inflačnom finančnom systéme bez vlastného znehodnocovania je tiež nulová. Teda aj možnosť, že by sa japonský finančný systém prestal posúvať k priepasti je nulová. Raz to prísť musí.

 

Zdroj principiálneho poznania :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?