Stručná história budúcej skazy. (5)

Autor: Ján Zavacký | 5.10.2013 o 18:00 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  781x

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka. Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

Ďalším ohniskom pre spustenie celosvetového kolapsu finančného systému je Čína. Tým, že sa za posledných 20-30 rokov pretlačila medzi najsilnejšie ekonomiky sveta, tým nadobudla aj potenciál pre spustenie kolapsu.

Prvým zdrojom rizika sú čínske dolárové rezervy. Znehodnocovanie dolára núti Čínu investovať ich do rizikových investícií v politicky nestabilných oblastiach, alebo aj do amerických dlhopisov. Ďalej ju to núti hľadať menovú alternatívu. Opustenie dolára je skôr, či neskôr nevyhnutné. To spustí jeho pád a pravdepodobne hyperinfláciu. Je ale rovnako možné, že dôjde v zápätí k rozsiahlemu defaultu, nakoľko FED bude musieť zareagovať sťahovaním peňazí z obehu. Sprievodný šok zasiahne nákupy cenných papierov a spôsobí ich pád. Prepad ich cien a obrovské zadlženie neumožní v plnej miere a včas prevádzať dlžné sumy na veriteľov. Americký finančný sektor sa zrúti.

Druhým zdrojom čínskeho rizika globálneho kolapsu je skutočný stav čínskeho hospodárstva. Centrálna diktatúra ústredného výboru nedokáže detailne sledovať reálny stav ekonomiky a nižšie stupne riadenia nedokážu reálne vyhodnotiť hospodárske výsledky, pretože ide pre nich o politickú a administratívnu úlohu, nie ekonomickú. Ekonomickou úlohou pre nich je objektívne nevyhnutná korupcia. V takejto situácii môže dôjsť k rozsiahlym problémom, ktoré bude ÚV riešiť vnútornými zdrojmi, alebo obchodom s ázijskými krajinami. Podstatne menší obchod so západom bude ešte viac obmedzený a to spôsobí také straty, ktoré môžu vyvolať silný hospodársky prepad na západe. Ten nevyhnutne spustí kolaps celého hospodárskeho a finančného systému.

Ďalšie zdroje problémov v Číne môže priniesť budúcnosť. Čakať, že by Čína zachraňovala naše exporty nie je namieste.

Základný zdroj objektívneho vývoja finančného systému :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?