Avizovaný rast = drogový sebaklam. (2)

Autor: Ján Zavacký | 5.12.2013 o 22:32 | (upravené 5.12.2013 o 22:43) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  323x

Pred časom som napísal prvý článok na túto tému. Prichádza čas, keď  sa k nej už môžeme vrátiť. Súčasný stav ešte stále môže niekoho držať vo viere, že ten spásny rast koncom roka príde. Aby ale nedošlo k nedorozumeniu - ideológovia súčasnej politickej ekonómie hovoria o "výraznom" raste. Aká to má byť hodnota - je otázka na nich. V rámci EU sa potuluje okolo nuly a v eurozóne stále pod nulou. Ak sa mu aj podarí vyškriabať nad nulu, nie je to podstatné. Čo je teda podstatné ???

Toto :

1.Výrazný rast nenastane a to v žiadnom reálnom prípade. V súčasnom stave závisí len a len od heroín-peňazí. No a množstvo tohoto heroínu určuje ekonomická ideológia prostredníctvom cieľovanej inflácie. Hypoteticky by mohol prísť rast v prípade vysokej inflácie - superinflácie. Jej čas ale ešte nenastal. Príde až vtedy, keď recesia začne silnieť. To ale už bude na zobudenie rastu - hoci nezdravého - neskoro.

2.Rast musí mať zdravé základy. Rast na základe peňažnej inflácie je len imitáciou rastu. Je výsledkom peňažného heroínu, ktorý hospodársky organizmus davastuje. Pomaly. Nanápadne. Samozrejme skončí kolapsom, alebo smrťou systému a bolestivým zrodom nového.

3.Dôsledkom zdravého rastu je prosperita - bohatnutie. A to aj zamestnávateľov, aj zamestnancov, aj sporiteľov. Dokonca aj bez zvyšovania príjmov. Protirečenie? Nezmysel? Nie! V zdravej ekonomike klesá nákladovosť. Pre zamestnanca, napríklad, to znamená znižovanie cien. Nie zvyšovanie platu! Dnes nepozorujeme rast všeobecnej prosperity, ale opačný proces - rast všeobecnej chudoby. Nezdá sa to niekomu? Tak ešte počkajte. Ten rast sa len rozbieha! Rast chudoby ubíja hospodársky rast. No a chudoba sa neodstraňuje rozhadzovaním bezcenných papierikov - platidiel!

4.Zdravý rast je sprevádzaný zdravým dlhom. Teda dlhom, ktorý má samoregulačné vlastnosti a preto neprekročí únosné miery. Zdravý dlh je výsledkom zdravých peňazí, ktoré sa správajú na trhu ako každý iný tovar. Keď je ich v ponuke málo, majú vysokú obslužnú cenu a dlh prestáva rásť. Dnešné platidlá, ktoré ani zo zákona nie sú peniazmi, sú drogou, ktorá zvyšuje závislosť na nich. S ich množstvom rastie aj ich obsluha a tým sa znižuje obsluha zdravej a produktívnej ekonomiky. Musí začať upadať. Rastúci objem platidiel a teda dlhu musí potláčať užitočné hospodárske snaženie.

Ani jeden z opísaných dôvodov sa neodstránil, neodstraňuje a ani nebude odstraňovať. Finančný systém a jeho vývoj to neumožňuje. Naopak. Prehlbujú sa, budú sa prehlbovať  a inú možnosť ani nemajú. A tým nemá inú možnosť ani osud hospodárskeho rastu.

Už na jar môžeme očakávať prechod do trvalej recesie v celej EU. Môžeme očakávať nulovú úrokovú sadzbu ECB. Výrazný rast nepríde. Neudrží sa ani terajšia anémia rastu. Máme len jedinú cestu - recesiu. Obísť sa dá len spontánnym prudkým kolapsom, alebo riadenou superinfláciou - prostriedkom na oddialenie pomalého,či prudkého kolapsu.

Dobre preto sledujte ďalší vývoj. Dobre sledujte vyjadrenia centrálnych plánovačov. Porovnávajte to s vyjadreniami protest-ekonómov. Som presvedčený, že politická moc Vám predhodí na Nový rok opäť nejakého akademika, ktorý Vás bude chlácholiť slovami o peknej blízkej budúcnosti. Budúcnosti odborne a teda spoľahlivo naplánovanej. Po takomto vystúpení sa k téme opäť vyjadrím. Ponúknem Vám opačný obraz. Obraz bolestivej a neodvratnej budúcnosti. Jej prejavy sa budú stupňovať stále rýchlejšie a silnejšie.

Čo s tým ??? Nič. Liek ale existuje. Je to múdrosť s rešpektom. Namiešať v pomere 1:1. Pomáha ale len ako prevencia. Rozbehnutú závislosť nezastaví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?