Avizovaný rast = drogový sebaklam. (2)

Autor: Ján Zavacký | 5.12.2013 o 22:32 | (upravené 5.12.2013 o 22:43) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  332x

Pred časom som napísal prvý článok na túto tému. Prichádza čas, keď  sa k nej už môžeme vrátiť. Súčasný stav ešte stále môže niekoho držať vo viere, že ten spásny rast koncom roka príde. Aby ale nedošlo k nedorozumeniu - ideológovia súčasnej politickej ekonómie hovoria o "výraznom" raste. Aká to má byť hodnota - je otázka na nich. V rámci EU sa potuluje okolo nuly a v eurozóne stále pod nulou. Ak sa mu aj podarí vyškriabať nad nulu, nie je to podstatné. Čo je teda podstatné ???

Toto :

1.Výrazný rast nenastane a to v žiadnom reálnom prípade. V súčasnom stave závisí len a len od heroín-peňazí. No a množstvo tohoto heroínu určuje ekonomická ideológia prostredníctvom cieľovanej inflácie. Hypoteticky by mohol prísť rast v prípade vysokej inflácie - superinflácie. Jej čas ale ešte nenastal. Príde až vtedy, keď recesia začne silnieť. To ale už bude na zobudenie rastu - hoci nezdravého - neskoro.

2.Rast musí mať zdravé základy. Rast na základe peňažnej inflácie je len imitáciou rastu. Je výsledkom peňažného heroínu, ktorý hospodársky organizmus davastuje. Pomaly. Nanápadne. Samozrejme skončí kolapsom, alebo smrťou systému a bolestivým zrodom nového.

3.Dôsledkom zdravého rastu je prosperita - bohatnutie. A to aj zamestnávateľov, aj zamestnancov, aj sporiteľov. Dokonca aj bez zvyšovania príjmov. Protirečenie? Nezmysel? Nie! V zdravej ekonomike klesá nákladovosť. Pre zamestnanca, napríklad, to znamená znižovanie cien. Nie zvyšovanie platu! Dnes nepozorujeme rast všeobecnej prosperity, ale opačný proces - rast všeobecnej chudoby. Nezdá sa to niekomu? Tak ešte počkajte. Ten rast sa len rozbieha! Rast chudoby ubíja hospodársky rast. No a chudoba sa neodstraňuje rozhadzovaním bezcenných papierikov - platidiel!

4.Zdravý rast je sprevádzaný zdravým dlhom. Teda dlhom, ktorý má samoregulačné vlastnosti a preto neprekročí únosné miery. Zdravý dlh je výsledkom zdravých peňazí, ktoré sa správajú na trhu ako každý iný tovar. Keď je ich v ponuke málo, majú vysokú obslužnú cenu a dlh prestáva rásť. Dnešné platidlá, ktoré ani zo zákona nie sú peniazmi, sú drogou, ktorá zvyšuje závislosť na nich. S ich množstvom rastie aj ich obsluha a tým sa znižuje obsluha zdravej a produktívnej ekonomiky. Musí začať upadať. Rastúci objem platidiel a teda dlhu musí potláčať užitočné hospodárske snaženie.

Ani jeden z opísaných dôvodov sa neodstránil, neodstraňuje a ani nebude odstraňovať. Finančný systém a jeho vývoj to neumožňuje. Naopak. Prehlbujú sa, budú sa prehlbovať  a inú možnosť ani nemajú. A tým nemá inú možnosť ani osud hospodárskeho rastu.

Už na jar môžeme očakávať prechod do trvalej recesie v celej EU. Môžeme očakávať nulovú úrokovú sadzbu ECB. Výrazný rast nepríde. Neudrží sa ani terajšia anémia rastu. Máme len jedinú cestu - recesiu. Obísť sa dá len spontánnym prudkým kolapsom, alebo riadenou superinfláciou - prostriedkom na oddialenie pomalého,či prudkého kolapsu.

Dobre preto sledujte ďalší vývoj. Dobre sledujte vyjadrenia centrálnych plánovačov. Porovnávajte to s vyjadreniami protest-ekonómov. Som presvedčený, že politická moc Vám predhodí na Nový rok opäť nejakého akademika, ktorý Vás bude chlácholiť slovami o peknej blízkej budúcnosti. Budúcnosti odborne a teda spoľahlivo naplánovanej. Po takomto vystúpení sa k téme opäť vyjadrím. Ponúknem Vám opačný obraz. Obraz bolestivej a neodvratnej budúcnosti. Jej prejavy sa budú stupňovať stále rýchlejšie a silnejšie.

Čo s tým ??? Nič. Liek ale existuje. Je to múdrosť s rešpektom. Namiešať v pomere 1:1. Pomáha ale len ako prevencia. Rozbehnutú závislosť nezastaví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?