FED - opäť povinné tance.

Autor: Ján Zavacký | 19.12.2013 o 19:15 | (upravené 19.12.2014 o 11:12) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  662x

   Dnes oznámil FED svetu správu, ktorú mnohí označujú za prekvapivú. Lenže. Lenže keď si poriadne predstavíme podstatu, s ktorou FED existuje, ba priam parazituje, tak to predsa nemôže byť prekvapivé. Je to zákonité.

Táto podstata má dve zložky. Prvou je súbor materiálnych ekonomických väzieb, ktorými je FED prepojený s ostatným svetom a druhou je súbor psychologických ekonomických väzieb. A práve o tie dnes išlo predovšetkým.

Kapitáni FEDu spolu s vládou USA veľmi zreteľne pociťujú situáciu, ktorá na nich dolieha a ktorá sa nevyvíja podľa ich predstáv a snaženia. Nezodpovedanou zostane otázka, či naozaj veria tomu, čo robia, alebo len útrpne stoja za kormidlom mašinérie, ktorú spustili ich predchodcovia, a ktorá má silný motor, ale aj brzdu, ktorú nemôžu použiť. Toto je základná psychologická výbava pre pohyb mašinérie.

Okrem tejto neznámej psychologickej výbavy existuje ešte dobre viditeľná. Tou je skúšanie, čo by si mohli dovoliť a ako na to bude okolie reagovať. Tak skúšajú. Nedávno to bolo avizovanie ukončenia QE, ktoré sa veľmi rýchlo pretransformovalo na postupné znižovanie QE. Dnes je to opäť táto druhá možnosť.

Nie je dôležité, či sa tak stane, ale to, že QE sa musí rozširovať. Neúprosne, zákonite a devastačne. Ak sa teda táto sonda taperingu (zníženie QE) uskutoční, okamžite po takomto kroku musí prísť jeho zrušenie a nahradenie pravým opakom - rozšíreným QE.

Zníženie QE je teda len akousi psychologickou sondou pre vedenie FEDu a ostatný svet. Bez ohľadu na ich skutočnú vieru vo vlastné snaženie. Čo iné im ostáva? Zredukovanie tvorivosti na pridávanie plynu musí byť mimoriadne ubíjajúce. Ubratie plynu a vyvolanie menších turbulencií je predsa len zmena stereotypu.

Omnoho väčšie rozptýlenie ale len prichádza. Budú ním turbulencie aj napriek plynovému pedálu až na podlahe. To už nebude len také obyčajné rozptýlenie. To už bude hystéria.

 

Doplnenie. 19.december 2014 :

   Na konci roka 2014 sa zdá, že potrebu rozširovania menovej expanzie začína vytláčať iný nevyhnutný proces, na ktorý musí FED reagovať presne naopak, teda menovou kontrakciou. Je to tendencia hyperinflačných tlakov. O tomto probléme píšem v článku "Hyperinflácia versus hyperdeflácia" z neskoršieho obdobia. Ak politická situácia bude pokračovať k zvyšovaniu napätia, únik od dolára sa bude urýchľovať. Výsledkom preto bude nutná kontrakcia zásob USD. Ak sa geopolitická situácia nejakým zázrakom skľudní a US ekonomika nezačne upadať aj podľa najnovších vyhodnocovacích metodík, nové kolo QE bude nevyhnutné. Turbulentnému vývoju sa USA nevyhnú. To platí aj pre Európu a celý svet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?