Ukrajina je našim predobrazom!

Autor: Ján Zavacký | 20.8.2014 o 10:35 | Karma článku: 5,76 | Prečítané:  2026x

   Účelom tohto článku nie je velebiť jednu, alebo druhú stranu v ukrajinskej kríze. Pravda v tomto prípade je zrejme na tretej strane a to na strane dialógu a kompromisov.   Dialógu od občianskej úrovne až po geo-politickú.   Ten, kto chce namiesto dialógu vyhrať vojnu, bude aj tak musieť prijať na záver aj kompromisy aj záverečný dialóg.   Účelom článku nie je ani analýza obvyklých a notoricky známych príčin vojnových konfliktov. Účelom článku je pohľad na príčinu, ktorá je naopak notoricky prehliadaná aj v historickom aj v aktuálnom zmysle ...

   Tou príčinou je stav a vývoj finančného systému. Historicky to nie je nič nového. Finančný systém bol mnohokrát dôvodom pre začiatok, alebo naopak pre ukončenie vojny. Ale len málokto a málokedy si to uvedomuje do dôsledkov a je ochotný to prijať ako trvalé ponaučenie.

   Vojna je nákladná záležitosť. Jej financovanie sa takmer nikdy nezaobišlo bez pôžičiek, alebo menovej inflácie a takmer vždy s obidvomi spôsobmi súčasne. Vojna bola teda príčinou menovej inflácie a zadlžovania. Vynára sa preto prirodzená otázka:   Môže to byť aj naopak? 

   Môže a už to tak aj je. Súčasťou ukrajinskej krízy je pre každého ideológiou nezaťaženého monetárneho ekonóma bezpochyby aj expanzia finančného systému. Finančné systémy jednotlivých štátov sú inflačné a teda expanzívne. V ich čele zotrváva finančný systém amerického dolára. Práve jeho evolúciou sa vytvoril základ pre svetový finančný systém s terajšími charakteristikami.  

    Expanzia finančného systému má intenzívny a extenzívny rozmer.

 Intenzívny rozmer znamená zväčšovanie menovej zásoby a má veľmi často tendenciu k exponenciálnemu rastu. Všetky historické inflácie boli ovplyvňované rôznymi proti-silami, ktoré nakoniec vždy zvíťazili. Stane sa tak aj teraz. Ich víťazstvo je nevyhnutné preto, lebo časť z týchto proti-síl sú biologické evolučné entity, ktoré sú silnejšie ako kultúrna evolučná entita - inflácia. Kultúrna evolučná sféra musí byť podriadená biologickej evolučnej sfére - tá tvorí základ kultúrnej a nie naopak. Budúcnosť ukáže, či tento vzťah v takejto podobe vytrvá.

   Extenzívny rozmer znamená rozširovanie ekonomiky - získavanie nových trhov. Ekonomika tak isto môže rásť aj intenzívne aj extenzívne. Ak je príležitosť pre jej extenzívny rast, je táto príležitosť evolučne a teda ego-centricky využitá. Navyše, ak je táto príležitosť jednou z foriem pre evolučný a ego-centrický rast ohrozeného finančného systému, extenzívny rast oboch (ekonomiky aj finančného systému) sa stáva agresívnejším. So stúpajúcim ohrozením stúpa aj naliehavosť expanzie.

   A sme pri koreni veci. Svetový finančný systém je v terminálnom štádiu svojej evolučnej histórie a svojim vlastným bujnením ohrozuje seba samého so stúpajúcou intenzitou. Príležitosť expanzie na ukrajinský trh je možnosťou, ako oddialiť post-expanzívny kolaps. Predovšetkým EURO môže expandovať na ukrajinský trh cez extenzívne posilnenie EÚ a EMÚ. Táto expanzia predstavuje zdanlivú stabilitu európskeho trhu, ktorú životne potrebuje aj americký finančný systém.  Samozrejme, že mocenské a ideo-ekonomické centrá, až na pár výnimiek a intuitívne tušenie, tieto súvislosti nepoznajú. Sú presvedčené o tom, že ide len o posilnenie v rámci širších predstáv o posilňovaní európskej ekonomiky. Extrémny omyl. Európska ekonomika je v horšom stave ako sa zdá. Nemá žiadnu možnosť vyhnúť sa pádu. Ak sa podarí európskej ekonomike padnúť ako prvej zo svetových ekonomík, bude to znamenať pád všetkých svetových trhov a celého finančného systému. A toto už mocenské centrá vnímajú. Preto je pochopiteľná evolučná a teda ego-centrická potreba rozpínania EÚ. Preto je pochopiteľné, že EÚ pod týmto evolučným tlakom prijala za svojich členov skorumpované a málo demokratické východoeurópske krajiny a naliehavo sa o to snaží aj s omnoho problémovejšou Ukrajinou. Ak si dôsledne odmyslíme obvyklé a zreteľné príčiny vojenských konfliktov, tak záchrana finančného systému je tiež veľmi vážnou motiváciou pre angažovanie sa v ukrajinskej kríze. Celá táto snaha nielenže vyjde naprázdno, ale narobí ešte väčšie škody. Čím vyšší expanzívny stupeň dosiahneme, tým hlbší bude pád. Tomuto trpkému osudu sa ale objektívne nemôžeme vyhnúť.

   Z uvedeného celkom zreteľne vyplýva, že nie je a ani nebolo možné vyhnúť sa ukrajinskej kríze v podobe silovej konfrontácie. Keďže vývoj-pád súčasného svetového finančného systému nie je na konci, môžeme oprávnene predpokladať, že ďalšie silové konfrontácie nás ešte čakajú ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?