Demokracia versus republika.

Autor: Ján Zavacký | 10.12.2014 o 9:47 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  486x

Kolaps svetového finančného systému je nielen dielom mocenského systému, zideologizovania ekonómie, ale aj spoločensko-ekonomického nevedomia. Takmer bezvedomia. Súčasťou tohto kolapsu je aj kolaps samotného mocenského systému. A tu platí to isté nevedomie až bezvedomie !

   Pojem demokracia je používaný denno-denne v rôznych súvislostiach. Tak ako finančnému systému, aj skutočnému obsahu pojmu demokracia drvivá väčšina ľudí venuje minimálnu pozornosť. Najčastejšia predstava je predstava výberu jednotlivcov, ktorí rozhodujú za všetkých a v mene všetkých. A práve takúto predstavu majú prakticky všetci komentátori a politológovia, ktorí neustále v médiách vystupujú a poúčajú verejnosť. Poúčajú zložito a nekompromisne. A prakticky všetky ich vyjadrenia vyznievajú v duchu: "Naše spoločenské zriadenie je demokracia." 

   Nie je! A ani nemôže byť! Naše spoločenské zriadenie je "republika". V tejto chvíli je väčšina čitateľov akiste zaskočená ....  Nevadí. Pokračujeme.

   V republike, staro-rímska "res publica" , sa uplatňuje technológia štátnej moci tak, že občania si zvolia zástupcov, ktorí tvoria zákony a zostavujú výkonnú zložku moci - zväčša  vládu. Najvyššiu moc v štáte má zákon a navyše zákon vytvorený popísanou technológiou.

   V demokracii sa štátna moc uplatňuje ako väčšinový názor a to prostredníctvom hlasovania občanov. Hlasovanie stojí nad zákonom. Pokým v starovekých Aténach išlo o čistú demokraciu, dnešné Švajčiarsko, ako jediná demokracia na svete je doplnená aj o republiku. Švajčiarska republika je ale jednoznačne podriadená demokracii. Funguje to takto už 166 rokov. Teda od doby, kedy sa u nás začalo len národné obrodenie.

   Kde sa teda v republike nachádza, či tvorí demokracia??? Komentátori a spoločenskí vedci nám pravidelne tvrdia, že vo voľbách. Katastrofálny omyl. Republikánske voľby nie sú, neboli a  ani nikdy nebudú demokratické!!! Sú totiž pluralitné!!! Voľby sú prostriedkom na zistenie názorovej rôznorodosti v spoločnosti. Názorovej štruktúry. Nie názorovej väčšiny. Tá sa vytvára až následne a to vytvorením vládnej, teda väčšinovej koalície v zastupiteľskom zbore. A toto je miesto a čas, kde sa tvorí demokracia. Lenže. Lenže tento proces je a vždy bol dosť komplikovaný na to, aby parlamentná väčšina skutočne vyjadrovala väčšinové spoločenské názory. Väčšinové názory nielen v čase vzniku koalície, ale hlavne počas jej trvania.

   Pestovanie demokracie v republike je komplikované a preto aj neisté. Proces jej tvorby je náchylný na vytlačenie demokracie skupinovými záujmami a teda vznikom partokracie. No a od nej je to len kúsok ku vzniku oligokracie, teda takej formy, kde sa presadzujú už len záujmy úzkej skupinky ľudí - oligarchov. Ďalšou možnosťou je aj autokracia - silná vláda jednotlivca. Na takomto zvrhnutí republiky je najväčším problémom to, že spoločnosť sa rozdelí na dve časti. Pokým tá väčšia je podriadená zákonu, tá menšia stojí nad zákonom a to jej umožňuje nielen manipuláciu so zákonom, ale aj s celospoločenským vedomím. Samozrejme vo svoj prospech a proti záujmom zmanipulovanej väčšiny.

   Problémy s oligarchiou a partokraciou mali aj v starovekých Aténach. Politické rozhodnutia záležali na presvedčení občanov a ich vzťahu k jednotlivým oligarchom a partokratom. V každom prípade ale mohli občania pružnejšie reagovať na politickú situáciu ako občania v republikánskom zriadení. My dnes nemáme demokraciu, len nepokojnú partokratickú a oligokratickú republiku, ale oproti starovekým Atéňanom môžme čerpať z bohatšej histórie. Čo s tým teda urobíme ???

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?