Najväčší historický experiment končí. Konať sa musí, ale úniku niet.

Autor: Ján Zavacký | 21.12.2014 o 14:06 | (upravené 21.12.2014 o 17:11) Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1215x

   Najväčším historickým experimentom v minulosti bola beztriedna spoločnosť. Najväčším v súčasnosti je globálna ekonomika bez pevnej meny. Napriek stále zreteľnejšej autodeštrukcii svetového finančného systému, väčšina ekonómov neopúšťa názory, predstavy a vieru, ku ktorým dospeli vo svojej osobnej histórii.

   Príčinou tohto sebaklamu je neoblomná viera v možnosť úspešného riadenia komplexných systémov. Základom problému tejto viery je jej spájanie s prirodzenou túžbou a potrebou komplexné systémy riadiť. Lenže potreba riadenia a viera v istotu úspechu sú dve rozdielne veci.

   Potreba riadenia, spojená s vierou neistoty takéhoto počínania, môže viesť k dobrým výsledkom v dlhodobom horizonte a častým neúspechom v krátkodobom horizonte. Riadenie s pocitom istoty vedie naopak ku krátkodobým úspechom, ale k dlhodobým neúspechom s fatálnymi dôsledkami. Ak si uvedomíme, že riadenie komplexného systému musí  skôr, či neskôr dospieť k neúspechu, budeme ochotní zmeniť toto riadenie rýchlo po objave prvých nezrovnalostí a nefunkčností. Priznáme teda včas neúspech. Ak si to neuvedomíme, budeme pokračovať v rozbehnutom spôsobe riadenia dovtedy, kým rozpory nenarastú do takých rozmerov, že rozvrátia vzťahy v komplexnom systéme a utvoria priestor pre utváranie nových vzťahov. 

   Takéto uvedomenie a vnímanie sme ochotní prijať na nižších stupňoch riadenia ekonomických komplexných systémov. Na vyšších sa nám to nedarí. Ak si zoberieme za príklad prevádzku živnostníka, sme ochotní pripustiť možnosť jeho neúspechu - krachu. Pritom jeho prevádzka je rovnako komplexná, ako celá ekonomika. Každá časť komplexného systému je rovnako komplexná ako celok. Neúspech a jeho nutnosť u veľkých podnikov a štátov nie sme ochotní prijať - až do chvíle, keď sa tak stane. Drobné neúspechy nevyužijeme na odstránenie rozporov, ktoré ich sprevádzajú, ale na potlačenie rozporov ďalším spôsobom riadenia a tak rozpory narastajú ďalej.

   Predstavy o tom, že rozpory pominú a budú nahradené úspechmi bez fázy rozsiahleho rozvracania súčasných vzťahov, je pekná, ale rozprávkovo naivná. Nové vzťahy sa vytvoria len spontánnou samoreguláciou a tá musí byť turbulentná. Rozpor medzi schopnosťou súčasného finančného systému stimulovať ekonomiku a reálnym rastom ekonomiky sa musí zväčšovať. Táto stimulácia nevyužíva vnútorný potenciál účastníkov trhu, ale doping pseudo-peňazí, ktoré nemajú svoj vlastný potenciál, ale čerpajú potenciál účastníkov trhu na výkony, ktoré sú vyššie ako tento potenciál a preto sa raz stanú nezvládnuteľné. Je to bezozvyšku model pôsobenia psychotropných látok v organizme. 

   Ak teda známi ekonómovia i ekonómky, nobelisti i neocenení hovoria o tom, že raz príde dôvera trhov bez krízy, že dlhy sa vymažú infláciou, že situáciu je ešte možné zlepšiť lepším hospodárením a šetrením atď.  atď., tak je zrejmé, že problému neporozumeli a zrejme mu až ani neporozumejú. O to ťažšie a nepokojnejšie bude hľadanie nových vzťahov v budúcnosti, nové spôsoby riadenia a regulácie a nové prístupy k zmyslu a významu našich snáh o riadenie komplexných systémov.

   Konať budeme, lebo konať musíme, ale bez ohľadu na to si samoregulácia komplexného ekonomického systému presadí svoje procesy a ciele. Ekonomický systém sa zmení z dočasného objektu riadenia na samoregulačný subjekt a my sa staneme jeho objektom. Prejaví sa to tak, že sa nám podarí presadiť len také regulácie, ktoré nebudú v rozpore so samoreguláciou. Väčšina z nich bude pre nás podľa obvyklých kritérií nevýhodná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Trump je zrkadlom ich horšieho ja, ktoré museli často skrývať pred svojimi deťmi, susedmi či zamestnávateľom.

SVET

Vlastizrada. Trumpa kritizujú za podlizovanie sa Putinovi

Európa sa obáva, či sa môže ešte na USA spoliehať.


Už ste čítali?