Kto nesie zodpovednosť za hyperkrízu ??

Autor: Ján Zavacký | 2.2.2015 o 18:43 | (upravené 3.2.2015 o 1:26) Karma článku: 2,86 | Prečítané:  782x

Všetci sme účastníkmi nášho historického vývoja, ktorý je vlastne evolučným vývojom našej kultúrnej sféry. Je historicky nevyhnutné prejsť rôznymi krízovými udalosťami. Spoločnosť je komplexný systém a krízové javy sú jeho nevyhnutnou a neustálou súčasťou. Podstatou tejto nevyhnutnosti je prirodzený výber v evolučnom vývoji kultúrnej sféry človeka. Rôzne kultúrne prejavy ako evolučné entity súťažia o svoje prežívanie a v tejto súťaži musia byť aj neúspešní. Neúspech niektorého kultúrneho druhu môže spôsobiť rozsiahle pohyby a zmeny v jeho okolitom prostredí.

Jedným z evolučných kultúrnych druhov je aj inflačný menový systém. Opakovane sa objavuje a zaniká v kultúrnej evolúcii človeka. Vykazuje znaky parazitického druhu so schopnosťou parazitovať na veľmi veľkom počte druhov a pritom imitovať zdravý až euforický život infikovaného organizmu. Súčasne s ním sa tiež opakovane objavujú, ustupujú, alebo zanikajú kultúrne druhy, ktoré svojou konkurenciou potláčajú expanziu inflačnej meny v kultúro-sfére človeka. Zatiaľ ani jeden z inflačných a protiinflačných druhov nezískal dlhodobú evolučnú prevahu. Jednou z možností konkurencie voči inflačnej mene je vytvorenie slobodných  a nezávislých mien, ktoré  evolučnou selekciou vytláčajú každý inflačný druh meny, ktorá sa v peňažnej sfére objaví. Druhou z možností je, že spoločnosť dospeje ako celok k poznaniu zhubnej podstaty inflačnej meny a riadením - reguláciou ďalší vývoj usmerňuje. To sa tiež opakovane deje. Regulácia je pritom tiež súčasťou kultúrnej evolúcie človeka a možno oprávnene tvrdiť, že začala podobne ako biologická evolúcia ešte pred vznikom nášho druhu. Ak sa pozrieme na prejavy sociálneho správania v bio-sfére, tak je zreteľné, že regulácia je súčasťou evolučného vývoja. Regulácia nie je teda nič neprirodzeného a je jedno, či sa deje na základe intuitívneho, alebo racionálneho rozhodovania. Riadenie menového systému je teda tiež prirodzeným evolučným prejavom a má rovnakú možnosť pre svoje úspešné presadenie sa. Do doby, kým človek nepochopí zhubnosť inflačného finančného systému a nevytvorí si pred ním mechanizmy ochrany, nemôže byť zodpovedný za dôsledky takéhoto systému. Skrátka, zodpovednosť nenesie nikto. Súčasne sme ale nositeľmi našej kultúry a jej evolúcie a je na nás, aby sme pochopili podstatu inflačnej meny. Toto postupné evolučné chápanie je postupným, hoci nerovnomerným narastaním našej zodpovednosti. Vo chvíli, keď väčšia časť spoločnosti pochopí zhubnosť inflačnej meny, staneme sa aj nositeľmi zodpovednosti za ďalší vývoj. Bude pritom jedno, či si zvolíme nezávislé meny, alebo centrálnu pevnú menu. Staneme sa teda všetci zodpovednými za kultúro-sféru bez inflačnej meny a teda bez monetárnych kríz. 

   Veľmi otázne zostáva v tejto vývojovej fáze, či nie je čas na prevzatie zodpovednosti odborníkov-ekonómov za stav ekonomického a celospoločenského vedomia v otázke inflačného menového systému. Množstvo poznatkov je veľké a do veľkej miery aj neprehľadné, ale je možné v nich nájsť informácie, ktoré jednoznačne poukazujú na nevyhnutný a zhubný vývoj inflačného menového systému. Na rozdiel od minulosti, dnes sme dali inflácii menového systému exaktnú podobu a preto je celkom jednoduché exaktne dokázať aj zhubnosť inflačného javu. To dokazujem aj ja v exaktnom dôkaze:  http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

   V minulosti sa prevádzala inflácia nesystematicky, poznatkov bolo menej  a preto nebolo možné exaktne zhubnosť inflácie dokázať. Napriek tomu vzniklo mnoho prác, ktoré popisovali podrobne rôzne historické peňažné inflácie, alebo empiricky dokazovali ich zhubnosť. Je preto najvyšší čas, aby ekonomická veda preukázala svoju dôveryhodnosť a prišla včas s reparáciou vlastného učenia a varovaním verejnosti. 

   Hyperkríze už nezabránime, ale môžme vytvoriť aspoň informačný základ pre to, aby sme sa v budúcnosti monetárnym krízam natrvalo vyhli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Trump je zrkadlom ich horšieho ja, ktoré museli často skrývať pred svojimi deťmi, susedmi či zamestnávateľom.

SVET

Vlastizrada. Trumpa kritizujú za podlizovanie sa Putinovi

Európa sa obáva, či sa môže ešte na USA spoliehať.


Už ste čítali?