Monetárne víťazstvá a porážky. (2)

Autor: Ján Zavacký | 15.9.2015 o 15:49 | (upravené 28.10.2015 o 12:42) Karma článku: 1,44 | Prečítané:  394x

   V histórii sa udiali mnohé veľké zvraty, ktoré boli dôsledkom peňažnej expanzie. Niektoré poznáme dobre, niektoré upadli do zabudnutia a niektoré vidieť nedokážeme. 

  Keď sme uprostred udalostí, často nevidíme príčinu, pre ktorú sa dejú. Potrebujeme odstup. Časový, alebo priestorový. 

   Tretím veľkým víťazstvom Kingstonského menového systému bola porážka sovietskeho komunizmu. Na túto porážku v danom historickom čase nestačilo hospodárske zaostávanie východného bloku. To pretrvávalo už dlho. Muselo prísť niečo silnejšie - vojenské zaostávanie, alebo jeho hrozba. A to sa mohlo dosiahnuť v daných historických súvislostiach len inflačným menovým systémom. Pád Bretton-Woodu mohol vyústiť len do dvoch možností - menového systému pevnej meny, alebo do menového systému silno inflačnej meny. V prvom prípade by muselo nevyhnutne dôjsť k silnému dočasnému úpadku(kríze) a postupnému zotavovaniu. Možnosť porážky komunizmu by sa tak oddialila. V druhom prípade sa pomocou inflačnej meny a po stagflačných tlakoch v 70-tych rokoch silno zvyšovali vládne výdavky USA na hviezdne vojny a ZSSR tomuto tempu nestačilo. 

   Pád komunizmu v 80-tych rokoch bol omnoho viac dielom finančného dopingu, ako zdravého a udržateľného vývoja. A súčasne omnoho viac dielom vojenského a hospodárskeho predstihu západu ako politickej neslobody na východe. Úprimní pamätníci tej doby potvrdia, že ľudia si viac všímali materiálne výdobytky západu, ako sociálne výdobytky východu. Hlavným víťazom v tejto súťaži bol menový systém, bez ohľadu na všetky ideologické špekulácie. Tento úspech možno považovať ako jeden z mála za trvalý a neiluzórny.

   Za ďalší úspech možno považovať európsku aj svetovú integráciu, čo je ale príliš špekulatívna problematika. Je preto čas na porážky súčasného menového systému, ktoré žiaľ v tomto prípade prichádzajú zákonite až po úspechoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Trump je zrkadlom ich horšieho ja, ktoré museli často skrývať pred svojimi deťmi, susedmi či zamestnávateľom.

SVET

Vlastizrada. Trumpa kritizujú za podlizovanie sa Putinovi

Európa sa obáva, či sa môže ešte na USA spoliehať.


Už ste čítali?