Monetárne víťazstvá a porážky. (3)

Autor: Ján Zavacký | 20.9.2015 o 6:05 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  373x

   V histórii sa udiali mnohé veľké zvraty, ktoré boli dôsledkom peňažnej expanzie. Niektoré poznáme dobre, niektoré upadli do zabudnutia a niektoré vidieť nedokážeme. 

   Keď sme uprostred udalostí, často nevidíme príčinu, pre ktorú sa dejú. Potrebujeme odstup. Časový, alebo priestorový. 

   Najzákladnejšou vlastnosťou súčasného svetového menového systému (Kingstonského) je jeho zradná počiatočná úspešnosť a nevyhnutná záverečná neúspešnosť. Veľké víťazstvá a drobné porážky z dôb konjunktúry takéhoto menového systému vystriedajú v závere rozsiahle krízy, ktoré skončia úplným kolapsom systému. A nielen menového.

   Prvou výraznou porážkou bolo prasknutie dot.com bubliny. Bol to po dlhej dobe prvý veľký prepad akciových trhov. Možno ho považovať za začiatok záverečnej, úpadkovej fázy. Tu treba dávať veľký pozor - taký veľký, že to nedokážu ani najväčšie ekonomické autority. Pri správnom hodnotení menového systému nemôžeme vychádzať z nevhodných ukazovateľov, alebo ich nevhodného porovnávania. Naša súdobá ekonomická kultúra považuje za najdôležitejší hospodársky ukazovateľ rast HDP. Aj keď to mnohí budú popierať, iné ukazovatele považujú za druhoradé. Dôkazom je to, že pokles HDP je považovaný výlučne za negatívum, ale rast dlhu nie je alarmujúci pri žiadnej hranici. Je to nerovnoprávne hodnotenie, ktoré skončí vo chvíli nevyhnutného kolapsu. Vtedy sa stane aj neveľký dlh mimoriadne negatívny a deštrukčný. Je to práve Minskeho moment. Naozaj platí. Lenže v mierne iných súvislostiach, ako ich hodnotí keynesián Minsky.

   Druhou veľkou porážkou Kingstonského menového systému bolo prasknutie sub-prime bubliny. Tá ale nevypukla izolovane od dot.com bubliny. Naopak. Vznikla v dôsledku jej potláčania. Tieto dve krízy tak vytvárajú prepojený proces, ktorý musí nevyhnutne pokračovať, pretože sub-prime kríza bola a je potláčaná principiálne rovnakým spôsobom. A tento proces je úpadkový. Pozor! Nie z hľadiska HDP. Z hľadiska komplexnejšieho hodnotenia, ktoré by sa dalo zhrnúť pod pojem "prosperita", v ktorom výška dlhu hrá poprednú úlohu. Pri takomto hodnotení môžeme popísaný proces nazvať úpadkovým, pretože úpadok má tiež svoju konjunktúru. Začína menším rozsahom a ten naberá stále väčšiu rýchlosť. Ďalšie praskanie bublín bude buď rýchlejšie, alebo rozsiahlejšie, alebo oboje. Je vysoko pravdepodobné, že to bude už len záverečný kolaps. Možno rýchly, možno zdĺhavý.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Trump je zrkadlom ich horšieho ja, ktoré museli často skrývať pred svojimi deťmi, susedmi či zamestnávateľom.

SVET

Vlastizrada. Trumpa kritizujú za podlizovanie sa Putinovi

Európa sa obáva, či sa môže ešte na USA spoliehať.


Už ste čítali?