reklama

Monetárne víťazstvá a porážky. (3)

V histórii sa udiali mnohé veľké zvraty, ktoré boli dôsledkom peňažnej expanzie. Niektoré poznáme dobre, niektoré upadli do zabudnutia a niektoré vidieť nedokážeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Keď sme uprostred udalostí, často nevidíme príčinu, pre ktorú sa dejú. Potrebujeme odstup. Časový, alebo priestorový. 

 Najzákladnejšou vlastnosťou súčasného svetového menového systému (Kingstonského) je jeho zradná počiatočná úspešnosť a nevyhnutná záverečná neúspešnosť. Veľké víťazstvá a drobné porážky z dôb konjunktúry takéhoto menového systému vystriedajú v závere rozsiahle krízy, ktoré skončia úplným kolapsom systému. A nielen menového.

 Prvou výraznou porážkou bolo prasknutie dot.com bubliny. Bol to po dlhej dobe prvý veľký prepad akciových trhov. Možno ho považovať za začiatok záverečnej, úpadkovej fázy. Tu treba dávať veľký pozor - taký veľký, že to nedokážu ani najväčšie ekonomické autority. Pri správnom hodnotení menového systému nemôžeme vychádzať z nevhodných ukazovateľov, alebo ich nevhodného porovnávania. Naša súdobá ekonomická kultúra považuje za najdôležitejší hospodársky ukazovateľ rast HDP. Aj keď to mnohí budú popierať, iné ukazovatele považujú za druhoradé. Dôkazom je to, že pokles HDP je považovaný výlučne za negatívum, ale rast dlhu nie je alarmujúci pri žiadnej hranici. Je to nerovnoprávne hodnotenie, ktoré skončí vo chvíli nevyhnutného kolapsu. Vtedy sa stane aj neveľký dlh mimoriadne negatívny a deštrukčný. Je to práve Minskeho moment. Naozaj platí. Lenže v mierne iných súvislostiach, ako ich hodnotí keynesián Minsky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Druhou veľkou porážkou Kingstonského menového systému bolo prasknutie sub-prime bubliny. Tá ale nevypukla izolovane od dot.com bubliny. Naopak. Vznikla v dôsledku jej potláčania. Tieto dve krízy tak vytvárajú prepojený proces, ktorý musí nevyhnutne pokračovať, pretože sub-prime kríza bola a je potláčaná principiálne rovnakým spôsobom. A tento proces je úpadkový. Pozor! Nie z hľadiska HDP. Z hľadiska komplexnejšieho hodnotenia, ktoré by sa dalo zhrnúť pod pojem "prosperita", v ktorom výška dlhu hrá poprednú úlohu. Pri takomto hodnotení môžeme popísaný proces nazvať úpadkovým, pretože úpadok má tiež svoju konjunktúru. Začína menším rozsahom a ten naberá stále väčšiu rýchlosť. Ďalšie praskanie bublín bude buď rýchlejšie, alebo rozsiahlejšie, alebo oboje. Je vysoko pravdepodobné, že to bude už len záverečný kolaps. Možno rýchly, možno zdĺhavý.

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu