Peniaze ex nihilo nie sú problém. 1.časť.

Autor: Ján Zavacký | 25.1.2019 o 21:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  328x

Asi to bude trochu nezrozumiteľné, ale z dôvodu autorských práv nemôžem opísať svoje poznámky jedna k jednej.  

   Kritika tvorby peňazí z ničoho je dnes veľmi obľúbená. Tábor oponentov je ešte väčší. Obe strany sa mýlia. Problém správnych peňazí je zložitý a bez konečného riešenia. Podstatou tohto problému je evolučný pohyb do konca peňažných dní.

   Na neriešiteľnosť poukazuje už problém definície peňazí. Kdekoľvek je možné nájsť na dvadsať rôznych definícií. V tom prípade je ale namieste odmietnuť takýto prístup. Peniaze sú komplexnou súčasťou komplexného celku. Technokratický prístup nedáva zmysel. Zmysel dáva jedine prístup, ktorý problém nerieši, len popisuje. Nie je to nič zvláštne. Ani exaktné matematické metódy nevedú ku vysvetleniu kvantových javov. Výsledkom je len nepochopiteľný popis. 

   Tak je nutné pristupovať aj k peniazom. Sú evolučným javom v evolučnom prostredí sociosféry človeka. Medzi peniazmi a nepeniazmi je niečo ako fázový prechod. Nikdy neurčíme, kde sa končia peniaze a kde začína tovar, či služba. 

   Matúš Pošvanc píše vo svojej eseji "Manifest za slobodné a frakčné bankovníctvo", že v podstate všetky peniaze sú ex nihilo, Najskôr ma to zaskočilo. Neskôr sa mi to zdalo logické, ale nakoniec som predsa len musel sčasti odmietnuť takúto striktnú charakteristiku. Dôvodom je práve evolučný charakter peňazí, ktorý je vždy mnohotvárny. Peniaze teda môžu byť ex nihilo aj už existujúcou hodnotou, ale rovnako aj reprezentantom, alebo odvodeninou inej, existujúcej hodnoty a dokonca aj ešte neexistujúcej hodnoty - opäť ex nihilo.

   Keď si predstavíme, že pri turistike nájdeme v potoku hrudku zlata a žijeme v dobe zlatého štandardu, výmenou hrudky za vytlačenie bankovky (potvrdenky vkladu) vytvoríme z hľadiska ekonomiky peniaze ex nihilo. Dovtedy tie peniaze v ekonomike neexistovali. To platí aj pri zaplatení razobného a vyrazení mincí. To platí aj pri súčasných peniazoch (menách), hoci tu sa názory rôznia dokonca aj na platforme Rakúskej ekonomickej školy. Dôležité ale je, že vznikajú ako záväzok oproti pohľadávke, ktoré dovtedy neexistovali. Z dynamického pohľadu začali v ekonomike existovať. Vznikli teda ex nihilo. Z účtovného hľadiska sa vzájomne vyrovnávajú a môžeme bez sporov pripustiť, že pri takomto kritériu naopak neexistujú ex nihilo. To platí samozrejme aj o štátovkách so 100% rezervami. Komoditné mince sa zase účtovne vyrovnávajú pri trhovej výmene. O.K. To na ilustráciu stačí. Tento spor má ešte zrejme bohatú budúcnosť.

   Majú teda súčasné meny nejaký problém? Tak to teda áno. A to fatálny. Nie je v ich kontroverznom charaktere ex nihilo. Je v ich ľahkej dostupnosti. Napriek všetkým trhovým i byrokratickým obmedzeniam u investorov, spotrebiteľov, komerčných i centrálnych bánk nie sú súčasné meny vzácne. Správne peniaze musia byť vzácne. Nie sú to kamene z potoka ... s výnimkou zlatých a to hlavne v "zlatých časoch".

   Toto by bol len základ problému - základné peniaze. Peniaze tvoriace peňažnú bázu. Na nich sú postavené ďalšie legitímne peniaze a tie problém rozširujú a komplikujú. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

V prípade previerky Gašparovho viceprezidenta začali trestné stíhanie

Stíhanie vedú vo veci prečinu ohrozenia utajovanej skutočnosti.


Už ste čítali?