Peniaze ex nihilo nie sú problém. 2.časť.

Autor: Ján Zavacký | 4.2.2019 o 11:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  271x

Ak si požičiame peniaze a podpíšeme veriteľovi dlžný úpis, veriteľ ho môže použiť na vyrovnanie svojich záväzkov. Vytvorili sme nové peniaze. Sú "z ničoho" ?

   Z hľadiska ekonomického systému začali existovať v istom okamihu. Dá sa povedať, že sú z ničoho.  Do toho okamihu neexistovali a zrazu sú a zväčšujú peňažnú zásobu. Lenže sú viazané na podkladové aktívum - požičanú sumu. Sú neoddeliteľne spojené s existujúcou hodnotou a preto charakteristika ex nihilo nebude vhodná. Bez ohľadu na ich existenciu, omnoho dôležitejšia je práve ich viazanosť. Znamená, že množstvo týchto peňazí nemôže rásť bez obmedzenia. Okrem obvyklých trhových a regulačných (nemusia byť štátne) obmedzení pôsobia na ne aj vzťahy medzi veriteľmi a sporiteľmi na jednej strane a dlžníkmi na druhej. S rastúcim množstvom požičaných peňazí ubúda klientov bez úveru a klesá ich priemerná bonita. To znižuje dopyt po úveroch, čo tlačí na znižovanie úrokovej miery. Na druhej strane sa zmenšuje množina potenciálnych veriteľov a súčasne množstvo voľného finančného kapitálu, čo tlačí na rast úrokovej miery. Ďalej na to nadväzuje vzájomný a priamoúmerný vzťah medzi úrokovou mierou a sporivosťou sporiteľov. Výsledkom týchto komplexných procesov je to, že sa všetky pohybujú v určitých intervaloch, ktoré neprekročia. Vytvárajú tak dynamickú rovnováhu, ktorá neumožňuje rásť peňažnej zásobe príliš vysoko. Toto sú hlavné mechanizmy, ktoré nedovolia rásť celkovým dlhom do absurdna, investovať do riskantných nezmyslov, alebo spotrebovávať vysoko nad reálne možnosti. Bez ohľadu na individuálne a ideologické hodnotenie sú to objektívne procesy a všetky snahy o ich celkové riadenie raz skončia neúspechom. 

   Posudzovanie peňazí z hľadiska ex nihilo teda nedáva praktický zmysel. Racionálny ekonóm posudzuje peniaze komplexne s dôrazom na stabilitu ich systému. Tak ako u iného tovaru, takto posudzované peniaze možno označovať za kvalitné. Takéto peniaze nastoľujú prísne ekonomické podmienky a spôsobujú drobné nestability lokálne, časovo i rozsahovo obmedzené. No a tieto nestability zabezpečujú očistu ekonomického systému od neefektívnych prvkov, alebo častí. Z dlhodobého hľadiska sa tak stáva peňažný aj hospodársky systém stabilný. Túto stabilitu možno označiť za evolučnú prosperitu a preto sa nesmie zabúdať, že aj každá evolučná forma raz dôjde ku koncu svojich dní. Objektívna realita je taká. 

   Okrem evolučného kritéria je vhodné aj fyzikálne. Keďže všetko existujúce je energiou, kvalitný peňažný systém v súlade s druhou vetou termodynamickou vedie k vykonaniu práce, k výkonu, ktoré možno využiť k nejakému úžitku. Z energetického hľadiska je to podobný konštrukt ako technická dokumentácia hociktorého stroja. Fungujúceho stroja. Ak nie je dobrý, nebude fungovať, alebo zlyhá veľmi skoro. Peňažná jednotka-symbol namiesto energie prenáša len informáciu o energii. Kvalitné peniaze sú kvalitnou informáciou o energetických zdrojoch a ich tokoch. Podobne, ako výkres parného stroja.

   Predstava peňazí ex nihilo je silno zavádzajúca. Hodnotenie peňazí z tohto pohľadu nevedie k racionálnym a zjednocujúcim záverom. Ak uvažujeme o pevnosti peňažného systému, vhodnejšie je hodnotenie peňazí z hľadiska dostupnosti, čiže vzácnosti. Nezdravé a ľahko dostupné peniaze umožňujú vyrásť nezdravým ekonomickým vzťahom do veľkých rozmerov a uvrhnúť ekonomiku do veľkých depresií. Obvykle aj politiku. To sa práve v európskej a svetovej politike deje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

V prípade previerky Gašparovho viceprezidenta začali trestné stíhanie

Stíhanie vedú vo veci prečinu ohrozenia utajovanej skutočnosti.


Už ste čítali?