reklama

Frakčné rezervy problémom - sú. 1.časť.

Frakčné bankové rezervy sú historickou témou s pestrou minulosťou a zrejme aj pestrou budúcnosťou. Spor rezervistov a frakcionalistov Rakúskej ekonomickej školy ma opäť zaujal po vyjadrení J.Karpiša na podujatí Ekonomické reči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Na tomto podujatí s podnadpisom Krízonómia ( https://anchor.fm/juraj-karpis/episodes/Krzonmia-e2ugju ) sa Juraj vyjadril, že "nie je proti frakčným rezervám". Je to v 34 minúte záznamu. Neznamená to, že by frakčné rezervy podporoval. Jeho postoj je tolerujúci, nie schvaľujúci. Postoj liberála, ktorý dopriava slobodu iným a vyžaduje ju aj pre seba. Podľa liberálnej logiky musia idey a formy súťažiť o úspech. 

 A teraz jedna provokatívna otázka: Môže v tejto súťaži súťažiť idea kradnutia ako formy živobytia? Z hľadiska kvantových alternatív sveta áno. Z hľadiska evolučnej selekcie bezpochyby tiež. Súčasne sa s istotou objavia antagonistické evolučné formy potláčajúce túto formu. Nemôžeme tvrdiť, že formy, ktoré tvoria a vymieňajú hodnoty, posúvajú spoločenstvo k ekonomickej (bohatstvo) a evolučnej (bytie) prosperite rýchlejšie, ako formy koristiace cudzie hodnoty. Historické obdobie otrokárstva preferovalo koristníctvo ako sociálnu formu a bolo často konkurenčne prosperujúce. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Toto je kľúčový moment, pretože ukazuje, že k ekonomickej prosperite môžu viesť rôzne sociálne formy. To vyvoláva otázku, či frakčné rezervy vedú k prosperite, alebo naopak. Tvrdím, že najskôr áno a neskôr ku degresii, prípadne kolapsu. Je to tak preto, lebo ťažiskovým charakterom frakčných rezerv nie je koristenie, ale doping. Rôzne podoby frakčných rezerv v rôznych peňažných systémoch pôsobia rôznymi spôsobmi, ale spoločné majú to, že zväčšujú peňažnú zásobu. To ale platí aj pre široké peniaze v podobe dlhopisov. Rozdiel je v tom, že široké peniaze sú viazané na podkladové aktívum, ktoré v prípade kvalitnej peňažnej bázy (napr. zlata) účinne obmedzuje ich expanziu, pretože je obmedzeným, reálnym a (takmer) trvalým finančným kapitálom existujúcim v ekonomike. Frakčné rezervy sa tak nesprávajú. Vytvárajú záväzok voči pohľadávke (v každom možnom peňažnom systéme) na základe fiktívneho finančného statku-kapitálu. Banka-tvorca frakčných rezerv tvorí novú peňažnú zásobu mimo svoj vlastný a súčasne mimo reálny kapitál.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Fiktívny kapitál vytvorený frakčnými rezervami pôsobí ako doping. To nakoniec aj široké peniaze. Lenže. Existencia ľudského spoločenstva nie je lineárny dej. Rast vesmírnej entropie musí nutne vytvárať nové a nové formy prúdenia energie. Ekonomické procesy sú tiež takýmito formami. Každá forma raz vyčerpá svoj prídel energie a musí byť nahradená inou. Ekonomický vzrast spôsobený širokými peniazmi sa pri svojej transformácii na nové formy vracia k podkladovým aktívam ako zdroju nového rastu s novými formami. Z ekonomického hľadiska je to kvázi nekonečný zdroj. Z fyzikálneho sú tieto aktíva (peňažná báza) len informácia pre hľadanie nových zdrojov. No a peňažná zásoba z frakčných rezerv má k dispozícii len fiktívny zdroj kapitálu - netrvalý v ekonomickom význame. Vo fyzikálnom význame ide o informácie-žetóny o neexistujúcej, fiktívnej energii pre nové formy. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Frakčné rezervy imitujú realitu.

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu