Globálna ekonomická hyperkríza. (8)

Autor: Ján Zavacký | 22.3.2020 o 9:26 | (upravené 22.3.2020 o 12:30) Karma článku: 1,04 | Prečítané:  264x

Finančný systém nemá s pandémiou nič spoločné. Má ale veľký vplyv na ekonomické zotavenie po pandémii. V tomto prípade negatívny. 

   Na dorazenie poškodenej ekonomiky nie je okrem vojny nič účinnejšie ako súčasný svetový finančný systém. Je dopingom svetovej ekonomiky a preto pandémiou oslabená ekonomika už nebude schopná prijať ďalší doping bez viditeľných negatívnych dopadov. Prudké zvyšovanie dopingu pri prudkom úpadku vytvorí do budúcna ešte väčšie problémy.

   Najväčšou prekážkou bude dlh. Ak zadĺžený podnik s výrazne zníženým produkčným výkonom nebude schopný splácať svoj dlh, ťažko prijme nový úver, pretože aj oslabení spotrebitelia znížia spotrebu. Monetarizovať dlh sa darilo len pri malých hodnotách cenovej inflácie. Pri vyšších hodnotách sa zvýši aj záporný reálny výnos pre banku a tá dospeje k rýchlemu krachu.

   Jedinou finančnou možnosťou sa javí redukcia dlhov. Akýmkoľvek spôsobom. Na to ale nie je pripravený právny systém a začnú sa ešte intenzívnejšie rozpadávať ekonomické vzťahy. Peňažný a obchodno-právny systém sa zrútia. V nastalom chaose si každá krajina bude hľadať vlastnú cestu k zmene. Niekde môže dôjsť k znárodňovaniu a direktívnemu centrálnemu riadeniu, inde snáď aj k uvoľneniu regulácií a voľnejšiemu trhu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Omše počas karantény

Kuffovcom sa podarilo rozprúdiť debatu o tom, či počas karantény nemajú predsa len byť povolené omše v kostoloch.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovensko v protipohybe

Takú kontrolu nad koronou, ako chce Matovič, nechcú nikde.


Už ste čítali?